Partnerské násilie treba vnímať ako príbeh.
Násilie vo vzťahu, ktoré žena zažila či zažíva, nemožno rozdeliť na jednotlivé incidenty, ktoré skresľujú realitu skúsenosti žien a zároveň zakrývajú a „rozrieďujú“ samotné násilie. Práve opakovanie a sieť rôznych foriem moci a kontroly, ktoré páchatelia používajú, uväzňuje ženy v násilných vzťahoch. Ak sa k násiliu pristupuje ako k incidentom, najviac to vyhovuje samotným páchateľom násilia.
Rámcovanie násilia vo vzťahu ako od seba izolovaných jednotlivých „incidentov“, „epizód” alebo „udalostí“ plne zodpovedá tomu, ako násilní muži opisujú svoje zneužívajúce správanie na rozdiel od žien, ktoré ho vnímajú ako trvalú každodennú skutočnosť. Jej súčasťou je uplatňovanie moci a kontroly: muž kontroluje, kam a s kým partnerka ide aj prejdený počet kilometrov na tachometri; chce riadiť celú domácnosť i starostlivosť o deti a donútiť ženu k bezvýhradnej poslušnosti. Zodpovedá to podstate donucovacej kontroly (coercive control), ktorej súčasťou je páchateľov mikromanažment každodenného života ženy a detí.
„Incident“ a incidentalizmus
Teória incidentalizmu britského sociológa Jeffa Hearna vznikla na základe rozhovorov s násilnými mužmi, ktoré viedol v 90. rokoch 20. storočia. V knihe The Violences of Men sa snažil pochopiť, „ako muži hovoria o násilí, ktorého sa dopúšťajú na ženách, a ako mu rozumejú alebo ako o ňom nehovoria a nerozumejú mu“. Označenie incidentalizmus v skratke vystihuje spôsob, ako muži hovoria o svojom násilnom správaní: bolo to jednorazové; nebolo to také vážne; nešlo o skutočné násilie. Takéto vyjadrovanie umožňuje mužom zbaviť sa zodpovednosti za vlastné skutky a ich dôsledky.
Hearn hovorí, že samotné slovo incident je redukcia, ktorá páchateľovi umožňuje obísť realitu násilia, ktorého sa dopúšťa. Umožňuje mu odpojiť incident od kontextu, v ktorom sa odohral, stáva sa výnimkou z pravidla, ktorým je podľa nich nenásilné správanie. Uvádza, že respondenti sa snažia prezentovať ako nenásilní muži, násilné konanie je cudzie ich charakteru: násilie prezentujú ako čosi náhodné vo svojom živote.
Rovnaká stratégia sebaprezentácie bola zdokumentovaná aj u odsúdených násilníkov v Spojených štátoch, čo naznačuje, že môže tvoriť kľúčový prvok v tom, ako muži hovoria o svojom násilnom správaní voči ženám. Ako uvádza Diana Scully „dôležitou súčasťou toho, ako sa muži učia znásilňovať, je osvojenie si slovníka, ktorý môžu použiť na vysvetlenie sexuálneho násilia páchaného na ženách spoločensky prijateľnými pojmami“.
V násilnom vzťahu ide skôr o vzorce násilného, zneužívajúceho správania v priebehu času než o jednotlivé činy. Systém trestného súdnictva sa však primárne zaoberá konkrétnymi incidentmi, a preto môže byť ťažké uplatňovať jeho prístup na násilie vo vzťahu. Rámcovanie násilia ako incidentov umožňuje vytrhávať správanie z kontextu – kontextu rodovej nerovnosti vo verejnom a súkromnom živote –, umožňuje násilie a vedie k ospravedlňovaniu správania mužov a pripisovaniu zodpovednosti za násilie ženám.
Viac o spôsoboch, ako násilníci využívajú rámec incidentalizmu, pozri Ako násilníci vysvetľujú, ospravedlňujú a popierajú svoje konanie.
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com.
Navštívte aj naše webové stránky www.alej.eu a www.vykroctedobezpecia.sk.
VYKROČTE DO BEZPEČIA
Použitá literatúra
Dobash, R. E., Dobash, R. 1979. Violence against Wives: A Case against the Patriarchy. Macmillan.
Hearn, J. 1998. The Violences of Men: How Men Talk about and how Agencies Respond to Men’s Violence to Women. Thousand Oaks, CA: SAGE Publications.
Hester, M., Westmorland, N. 2006. Domestic violence perpetrators. Criminal Justice Matters, 66(1): 34–35.
Jakobsen, H. 2014. What's gendered about gender-based violence? An empirically grounded theoretical explanation from Tanzania. Gender & Society, 28(4): 537–561.
Kirkwood, C. 1993. Leaving Abusive Partners: From the Scars of Survival to the Wisdom for Change. Newbury Park, CA: SAGE Publications.
Pence, E., Paymar, M. 1993. Education Groups for Men Who Batter: The Duluth Model. New York: Springer Publishing Company.
Scully, D. 1990. Understanding Sexual Violence: A Study of Convicted Rapists, Perspectives on Gender. London: Unwin Hyman.
Stark, E. 2007. Coercive Control: The Entrapment of Women in Personal Life. Oxford, UK: Oxford University Press.6