Čo zažívali ženy po ukončení násilného vzťahu.
Možno už viete, že vo vašom vzťahu je veľký problém, skúsili ste všetko možné aj nemožné a neustále ste s partnerom vyjednávali, aby prestal s násilným a zneužívajúcim správaním (aj keď to tak možno ešte nenazývate) voči vám a/alebo deťom. Napriek tomu však nemusíte byť pripravená na ukončenie vzťahu a na konkrétne kroky, ktoré s tým súvisia. Možno vám odchod z násilného vzťahu, získanie slobody a bezpečia v tejto chvíli pripadá ako sci-fi a nedokážete si predstaviť, že raz budete môcť žiť pokojne bez neustálych obáv o bezpečie svoje i detí.
Prečítajte si viac o tom, ako sa iné ženy vyrovnávali s tým, čo prežívali v čase, keď už násilné a zneužívajúce vzťahy ukončili. Ako uvidíte, nie ste v tom sama a pre žiadnu z nich to nebolo jednoduché. Dozviete sa, ako prechádzali týmto procesom, čo to pre ne znamenalo a ako sa cítili. Ich skúsenosti vás môžu posilniť, ak ste už vzťah ukončili, ale z rôznych dôvodov uvažujete, že by ste to „ešte raz“ skúsili, ako aj v tom prípade, ak ste vzťah definitívne ukončili a viete, že sa už nikdy nevrátite.
Nasledujúce poznatky o skúsenostiach žien pochádzajú z kanadskej štúdie, ktorá sa zamerala na skúmanie procesu odchodu z násilných vzťahov u žien v malých mestách a vidieckych komunitách. Tieto ženy majú za sebou bezprostrednú krízu odchodu, časom dosiahnu určitú stabilitu a vytvárajú si nové vzťahy, nový život oddelený od násilníka. V tomto štádiu sú schopné venovať svoju energiu reflexii minulosti aj predstave budúcnosti, v ktorej ich život nie je definovaný násilím a snahou o jeho každodenné manažovanie. Znovuzískavanie seba samej predstavuje prácu na rekonštrukcii každodenných činností, medziľudských vzťahov a sociálnych väzieb.
Fáza odpútavania, oslobodzovania, je zložitá a opakuje sa. Ženy najprv neisto využívajú svoje zvýšené kompetencie, skúšajú rôzne východiská a objavujú nepredvídateľné a v mnohých prípadov aj nebezpečné dôsledky odchodu zo vzťahu. V štádiu, keď sa už nevracajú do vzťahu, sa pokúšajú vytvoriť a chrániť fyzické a emocionálne teritórium oddelené od násilníka napriek zvýšenému riziku z eskalácie násilia alebo zneužívania. Získavajú kontrolu tým, že rôznymi spôsobmi využívajú systém pomoci, stanovujú limity pre partnerov, ale aj pomocníkov, formulujú plány do budúcnosti a vyrovnávajú sa so životom poznačenom ohrozením zo strany násilníckeho partnera. Počas tohto obdobia môžu mať ženy potrebu neustále sa ospravedlňovať, cítia potrebu vysvetliť svoju situáciu nielen vonkajšiemu svetu, ale aj samy sebe. Fáza, v ktorej sa už ženy nevracajú späť do vzťahu, je náročná kvôli emocionálnej bolesti a únave, ako aj kvôli potrebe uprednostniť potreby detí.
Vo fáze, keď sa posúvajú ďalej, sa im ešte stále môžu vracať spomienky na násilie, intenzívny strach, bolesť a úzkosť, už však nepociťujú takú mieru ohrozenia ako predtým. Táto relatívna stabilita ženám poskytuje čas a energiu na cieľavedomé uvažovanie o minulosti, angažovanie sa v iných aspektoch svojho života a investovanie do budúcnosti. Posun spočíva v tom, že vďaka pocitu, že ste tam, kde máte byť, vďaka nadväzovaniu nových vzťahov a prijatiu nového obrazu seba samej a svojho života sa zbavíte identity „obete“ a „osoby, ktorá prežila násilie“, čo môže trvať dlhé obdobie.
V procese zisťovania prebieha hľadanie dôvodov, prečo došlo k násiliu a prečo žena zotrvala vo vzťahu tak dlho. Je to vlastne hľadanie zmyslu. Počas tejto fázy ženy prehodnocujú a prehrávajú si situácie násilia. Prehodnocovanie a prehrávanie minulosti môže byť veľmi bolestné, môže zvyšovať pocit izolácie a smútok zo straty snov, nádejí, hmotného majetku a vlastného ja. Tento vedomý a aktívny proces je často vedený túžbou žien zabrániť násiliu v ich budúcich vzťahoch a, čo je dôležitejšie, zabrániť mu vo vzťahoch svojich detí.
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com.
Navštívte aj naše webové stránky www.alej.eu a www.vykroctedobezpecia.sk.
VYKROČTE DO BEZPEČIA
Použitá literatúra
Wuest, J., Merritt-Gray, M. 1999. Not going back: Sustaining the separation in the process of leaving abusive relationship. Violence against Women, 5, 110–133.
Wuest, J., Merritt-Gray, M. 2011. Beyond survival: Reclaiming self after leaving an abusive male partner. Canadian Journal of Nursing Research, 32, 4, 79–94.
留言