Cítila som sa profesijne veľmi zraniteľná. Kedykoľvek mohol o mne povedať niečo zlé alebo niečo dobré, a zmeniť tak môj profesionálny imidž v očiach druhých.
Okrem dôsledkov pre psychické a fyzické zdravie žien má stalking aj negatívny sociálny a finančný vplyv na život žien, ktoré ho zažívajú. Väčšinou súvisí s krokmi, ktoré ženy podnikajú v snahe ochrániť pred stalkingom seba, svojich blízkych, alebo stalking úplne zastaviť.
Jednou zo stratégií pri hľadaní vlastného bezpečia a možností, ako sa vyhnúť stalkingu, je zmena bežnej rutiny. V praxi to znamená napríklad použitie inej, pravdepodobne dlhšej, cesty do práce než zvyčajne, odvádzanie či vyzdvihnutie detí zo školy/škôlky v inom než dovtedy obvyklom čase a ďalšie podobné kroky. So zmenou rutiny sa často spája aj minimalizovanie aktivít a pohybu vo verejnom priestore ako takom, pretože tento priestor poskytuje príležitosti na prenasledovanie. Môže ísť o vynechávanie bežných aktivít ako návšteva fitnescentra, plavárne či obchodu. Práceneschopnosť či dovolenka má zasa chrániť ženu pred stalkingom na pracovisku.
Žena sa často usiluje odstrániť možnosti stalkingu obmedzovaním sociálnych vzťahov a izoláciou. Vyhýba sa stretnutiam s blízkymi, rodinou či priateľmi, a to aj pre obavy z toho, čo by sa mohlo stať. Chce ich chrániť a súčasne predísť nepríjemnej až nebezpečnej situácii, ku ktorej môže dôjsť v prípade, že by sa stalker objavil. Niektorí, hoci aj blízki ľudia sa zas môžu sami od prenasledovanej ženy dištancovať, môžu zažívať obavy, hnev či nerozumieť situácii a viniť za stalking samotnú ženu. Stalkeri tak priamo či nepriamo sabotujú vzťahy žien. Takáto izolácia ovplyvňuje rôzne aspekty života žien zažívajúcich stalking. Znižuje ich pocit sebahodnoty, odpája ich od vonkajších podporných zdrojov, čoraz väčšmi uberá ženám príležitosti a silu žiť zmysluplný a plnohodnotný život. Narušenie a strata podporných sociálnych sietí oberá ženy o možnosť hľadať podporu a vymaniť sa z prenasledovania.
V prípade, že sa zmena rutiny či telefónneho čísla ukáže ako málo účinná a stalking pokračuje, volia ženy často radikálnejšie riešenia, ku ktorým patrí zmena práce či presťahovanie sa; niekedy do inej časti mesta, inokedy až na opačný koniec krajiny. Práve v týchto prípadoch je zrejmé, že stalking znamená pre ženy vysokú finančnú a časovú záťaž. Hoci zvýšené finančné náklady, samozrejme, prinášajú už aj také kroky ako zmena cesty do práce, zmena telefónneho čísla či oprava alebo výmena majetku, ktorý stalker poškodil. Nehovoriac o poplatkoch za právnu pomoc, pokiaľ sa žena rozhodne ju vyhľadať, či o finančných dôsledkoch vyplývajúcich z dopadu stalkingu na psychické a fyzické zdravie žien.
Okrem škôd a problémov, ktoré stalking spôsobuje priamo prenasledovaným osobám a ich okoliu, má tento druh násilia vzhľadom na častý výskyt v neposlednom rade značný záporný vplyv na celú spoločnosť.
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu webovú stránku www.alej.eu.
VYKROČTE DO BEZPEČIA