top of page

Stalking sa netýka len známych žien


Vždy som sa musela obzerať, aby som zistila, či tam nie je. Bola som neustále posadnutá pocitom, že sa ukáže a bude tu.


Za stalking (nebezpečné prenasledovanie) sa považuje opakované nežiaduce správanie jednej osoby voči druhej. Môže mať podobu sledovania, fyzického obťažovania a kontaktovania cez ďalšie osoby. Môže vyústiť do fyzického alebo sexuálneho útoku.

Možno vám napadne, že s takýmto správaním sa stretávajú iba celebrity. Pozrime sa, ako to v skutočnosti je. Pomôže nám aj pohľad do histórie.

Samotné slovo „stalk“ vo význame sledovania, kradmého prenasledovania, sa objavilo na konci 80. rokov minulého storočia v súvislosti s vraždou mladej americkej herečky Rebeccy Shaeffer. Vtedy bolo použité v súvislosti s prenasledovaním známych osobností. Až v nasledujúcom desaťročí sa význam slova postupne rozšíril na konanie osôb, ktoré obťažujú a prenasledujú svoje bývalé partnerky a partnerov. Stalking prestal byť spájaný výlučne s prenasledovaním verejne známych a populárnych ľudí, s čím pôvodne súviselo aj vykresľovanie páchateľov ako osôb s psychickou poruchou. Začal sa vnímať ako problém, ktorý sa týka žien všeobecne a je formou rodovo podmieneného násilia na ženách.

Aktuálne výskumy potvrdzujú, že terčom stalkingu sa častejšie ako verejne známe osobnosti stávajú bežné ženy. Medzi páchateľmi dominujú muži a nebezpečné prenasledovanie zažívajú najmä ženy.

Chápanie stalkingu sa tak priblížilo skúsenosti, s ktorou sa môže stretnúť každá žena. Nebezpečné prenasledovanie sa stalo trestným činom, ktorý je definovaný nielen na základe aktivity páchateľa, ale aj na základe reakcie osoby, ktorá prenasledovanie zažíva. Jej vnímanie a strach (subjektívne pociťovaná ujma) menia páchateľovo naliehanie, ktoré by sa mohlo v inom kontexte javiť ako spoločensky prijateľné, na stresujúce, hrozivé a trestné.


Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu webovú stránku www.alej.eu.


VYKROČTE DO BEZPEČIA


Použitá literatúra

Cox, L. – Speziale, B. 2009. Survivors of Stalking: Their Voices and Lived Experiences. Affilia, 24(1), 5–18. https://doi.org/10.1177/0886109908326815


Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page