Nie ste blázon. Dôverujte svojmu vnímaniu toho, ako sa k vám násilnícky partner správa.
Len máloktorý násilník sa pri kontrole svojej partnerky spolieha výlučne na verbálne násilie alebo zastrašovanie, ktoré sú prejavmi psychického násilia. Ak by sa muž neustále správal ohrozujúco, bolo by to preňho príliš náročné a mohlo by to viesť k odhaleniu jeho neprípustného správania. Ak sa k nej správa násilnícky neustále, partnerka začne rozpoznávať, že ide o násilie. Násilník preto často prechádza na manipuláciu, aby získal to, čo chce. Túto taktiku môže niekedy použiť len preto, aby ju rozrušil alebo zmiatol. Manipulácia je veľmi častá deštruktívna taktika mnohých násilných mužov. Žena môže byť zmätená alebo môže mať pocit, že sa ona sama zbláznila či dokonca môže uveriť tomu, že násilné správanie je jej vina. No za násilné správanie vždy nesie vinu násilník nikdy nie naopak.
Jednou z manipulatívnych taktík, ktorú násilníci využívajú je napríklad tzv. gaslighting. Táto taktika slúži na to, aby u partnerky skresľovala a narúšala vnímanie reality a dôveru v seba samu, čo v konečnom dôsledku často vedie k pocitom bezmocnosti. K manipulácii tu dochádza pomaly a nenápadne, takže sa môžete domnievať, že išlo o jednorazovú udalosť a nemusíte si uvedomiť, že vás partner kontroluje a manipuluje. Násilník vám tvrdí, že ste šialená a iba on je zdrojom pravdivých informácií.
Znaky manipulácie zo strany násilného partnera
Často mení náladu – môže vás tým neustále vyvádzať z rovnováhy, najmä jeho pocity voči vám sú veľmi premenlivé.
Popiera to, čo spravil – môže vám do očí zapierať niečo, čo spravil len pred chvíľou; odmieta si priznať, že niečo spravil, a tým vás môže privádzať do šialenstva.
Presviedča vás, že práve to, čo chce on, aby ste urobili, je to najlepšie pre vás – tu sa jeho sebeckosť môže javiť ako veľkorysosť.
Zväčšuje vo vás pocit ľútosti voči nemu.
Donúti vás k pocitom viny a zodpovednosti za všetko, čo sa stalo, alebo k obviňovaniu niekoho iného, len nie jeho.
Využíva rôzne verbálne taktiky na vyvolávanie zmätku pri hádkach, napríklad náhle zmeny témy – prepínanie konverzačných tém znie síce nevinne, ale v rukách manipulátora sa zmena témy stáva prostriedkom, ako sa vyhnúť vlastnej zodpovednosti.
Prekrúca realitu – vnucuje vám, že si myslíte alebo cítite niečo, čo si nemyslíte ani necítite.
Opakuje klamstvá – klame alebo zavádza o svojich túžbach, o činoch alebo dôvodoch, prečo konal tak, ako konal.
Snaží sa vás znepriateliť s ľuďmi, na ktorých vám záleží – môže o vás hovoriť vašim blízkym klamstvá a vytvárať negatívny obraz o vás v ich očiach.
V prípade, že ste našli svoje zážitky v niektorých zo spomínaných znakov, pravdepodobne ste manipulovaná svojím partnerom či manželom.
Popieranie viny a preberanie zodpovednosti
Muž zneužívajúci ženu bude svoju vinu popierať, čiastočne preto, aby sa chránil, a čiastočne preto, že má skreslené vnímanie. Keby chcel prijať zodpovednosť za svoje konanie vo vzťahu, nebol by vzťah zneužívajúci. Keď násilník popiera incident bezprostredne po tom, čo sa stal, môže to partnerku skutočne zmiasť. Žena môže mať pocit, že stráca rozum. Istota a autorita v násilníkovom hlase ju nútia pochybovať o sebe: Naozaj sa to stalo? Možno sa to nestalo. Možno prehnane reagujem na nevinné veci.
Čím vážnejšie incidenty násilník popiera, tým viac môže partnerke začať unikať realita. A ak si okolie začne všímať jej nestabilitu, násilník môže využiť toto pozorovanie, aby ostatných presvedčil, že jej tvrdenia o zneužívaní z jeho strany sú len fantázie. Násilných mužov priťahuje moc a kontrola, ktorú chcú mať nad svojimi partnerkami, ale istú časť ich ega priťahuje aj to, ako budú vyzerať na verejnosti. Ich očarujúca osobnosť tak môže spôsobiť, že sa mnohé ženy boja hovoriť o tom, čo sa u nich za zavretými dverami deje.
Mnohé ženy po rozhovore v pomáhajúcej organizácii o tom, ako násilní partneri popierajú svoje konanie, začnú uvažovať nad tým, či muži vedome klamú, keď tvrdia, že sa nič také nestalo a že všetko je „iba v jej hlave“. Väčšina násilníkov nemá problém s pamäťou, takže si muž pravdepodobne presne pamätá, čo urobil, obzvlášť krátko po udalosti. Popiera svoje konanie, aby uzavrel diskusiu, pretože sa nechce zodpovedať za to, čo urobil, a možno dokonca chce, aby ste sa cítili frustrovaná a šialená. Existuje však malé percento mužov, ktorí môžu mať psychické poruchy, ktoré môžu blokovať prístup vedomia k akémukoľvek zlému správaniu. No takto sa potom správajú aj voči iným ľuďom nielen voči vám. Ak sú zameraní na vás a popierajú situácie, ktoré súvisia výlučne s vami, pravdepodobne ide o zneužívajúci vzťah. Zneužívatelia si oveľa viac uvedomujú, čo robia, ako sa môže zdať. Faktom však je, že aj prípadné menej vedomé správanie sa riadi ich základnými postojmi.
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com.
Navštívte aj naše webové stránky www.alej.eu a www.vykroctedobezpecia.sk.
VYKROČTE DO BEZPEČIA
Použitá literatúra
Bancroft, Lundy. 2003. Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men. New York: Berkley Books.
留言