top of page

Kontrola vo vzťahu


Násilnícky  muž „chráni“ partnerku pred sebou samou.


Kontrola môže mať rôzne podoby. Ide o dôkladne prepracovanú taktiku páchateľov násilia. Môže sa prejavovať napríklad tým, že partner chce vedieť, kde a s kým ste. Môže sa to snažiť zisťovať prostredníctvom nevinných otázok, ktoré zaobalí tak, že sa bude tváriť, ako veľmi mu na vás záleží a že má o vás strach, no v skutočnosti chce mať kontrolu nad každou sekundou vášho života. Zneužívajúci muž tvrdí, že kontrola je v najlepšom záujme jeho partnerky. Niektorým násilníkom sa dokonca podarí presvedčiť aj okolie, že partnerka sa správa iracionálne a že jej úsudok je taký zlý, že ju treba chrániť pred ňou samou.


Násilní muži sa riadia rozličnými zásadami

  • Hádka bude trvať len tak dlho, pokiaľ siaha jeho trpezlivosť. Ak by hádka mala trvať dlhšie, môže si on povedať dosť a vtedy je načase, aby všetci okolo stíchli.

  • Vie, čo je najlepšie pre spoločný vzťah. Ak má žena iný názor a nesúhlasí s jeho pohľadom, to ona sa správa hlúpo.

  • Ak sa mu zdá, že jeho autorita a kontrola partnerky už prestáva fungovať, má pocit, že musí podniknúť kroky na to, aby znovu nadobudol svoju moc.


Násilní muži si sami udeľujú privilégium a povolenie konať na základe svojho presvedčenia. Kontrola zo strany násilníka sa môže prejavovať tak, že kritizuje, ako sa obliekate, ako sa maľujete a ešte aj to, čo jete. Často považuje za svoje právo kontrolovať, kam chodíte, s kým sa stretávate a kedy sa máte vrátiť domov. Môže sa vás snažiť izolovať tým, že vám zakazuje vôbec sa s niekým na ulici pozdraviť či dokonca vám zakáže vychádzať z domu. Má pocit, že mu máte byť vďačná za akýkoľvek prejav slobody, ktorý sa rozhodne vám ponúknuť. Očakáva, že oceníte jeho veľkorysosť, nie, že budete kritizovať jeho správanie. Napríklad vám zakáže stretávať sa s niektorou z kamarátok, ale s inými sa môžete slobodne stretávať ďalej. Môže napríklad opakovane negatívne komentovať niekoho z vášho priateľského okruhu, aby ste sa s ňou alebo s ním postupne prestali stretávať a ušetrili si tak „zbytočné“ problémy. Niekedy môžete dokonca aj sama nadobudnúť pocit, že to bolo vlastne vaše rozhodnutie a ani nemusíte zbadať, že vás do toho násilný partner vlastne dotlačil. 

Násilníkova kontrola môže preniknúť do rôznych sfér – môže sa týkať aj rodičovstva. Bez ohľadu na to, aká dobrá matka jeho partnerka je, násilník si myslí, že by sa mala vždy učiť od neho a nikdy nie naopak. 

Veľkú časť zneužívajúceho správania tvoria „tresty“, ktoré násilník používa ako odplatu za to, že ste sa vzopreli jeho kontrole.

Nikto nemá právo sa takto k vám správať. Ste autonómna bytosť a máte právo na život bez násilia.


Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778  alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com

Navštívte aj naše webové stránky www.alej.eu a www.vykroctedobezpecia.sk.


VYKROČTE DO BEZPEČIA



Použitá literatúra

Bancroft, Lundy. 2003. Why Does He Do That?: Inside the Minds of Angry and Controlling Men. New York: Berkley Books.

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
bottom of page