Stále si pamätám, ako som noc čo noc celé hodiny len ležala v posteli. Nemohla som zaspať. Dostala som od doktorky lieky na spanie, no aj tak som bola stále hore, pretože každý zvuk, ktorý som začula, ma vystrašil.
V poradenskej praxi sa opakovane presviedčame, že stalking má výrazne negatívny vplyv tak na psychické, ako aj na fyzické zdravie prenasledovaných žien. Ženy a dievčatá, ktoré zažívajú stalking, sa neustále stretávajú s dôkazmi o tom, že nemajú kontrolu nad vlastným životom. Túto kontrolu má niekto iný – stalker, ktorý sa vytrvalo snaží narúšať ich psychickú integritu a ovplyvňuje svojím správaním, ako sa ženy cítia a ako konajú v snahe ochrániť sa či stalking zastaviť. Stalker je nepredvídateľný v tom, kedy a kde sa objaví, prípadne čo urobí. Úmyselné, opakované a dlhodobé neželané prieniky do života prenasledovanej ženy vyvolávajú u nej pocit neustáleho nebezpečenstva či pohotovosti, aj keď stalker práve nie je nablízku. Súčasne stalkerovo správanie nemá v očiach ženy racionálne vysvetlenie: zvyčajne nechápe, prečo sa jej deje to, čo sa deje, a to robí z prenasledovania ešte silnejší stresor.
Stalking je potenciálne traumatizujúci zážitok[1] s rizikom rozvoja posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD). Psychické zdravie žien, ktoré zakúsili stalking, sa štatisticky ukazuje ako významne horšie než zdravie osôb z bežnej populácie bez skúsenosti so stalkingom. Okrem celkovej psychickej nepohody sa častejšie vyskytuje najmä úzkosť a depresia. Závažnosť stalkingu, napríklad vzhľadom na jeho trvanie alebo frekvenciu, sa javí ako faktor zvyšujúci pravdepodobnosť vzniku depresie. K ďalším negatívnym dôsledkom stalkingu môžu patriť nechutenstvo, problémy so spánkom či psychosomatické zdravotné problémy.
V situácii, keď je žena prenasledovaná, môže byť pre ňu veľmi náročné sa sústrediť, čo ovplyvňuje aj možnosť podávať stabilný pracovný výkon, venovať sa starostlivosti o deti alebo angažovať sa v rôznych oblastiach života. Koncentrácia môže byť počas dňa narušovaná zacyklenými či zaplavujúcimi myšlienkami, obavami, spomienkami, flešbekmi. V noci zas môžu prichádzať nočné mory. Stalking znemožňuje žene normálne fungovať a výrazne znižuje kvalitu jej života.
O negatívnom vplyve stalkingu môžeme hovoriť vo viacerých rovinách. Okrem dôsledkov pre psychickú a fyzickú pohodu žien, má aj sociálny a finančný dopad.
Ak zažívate vy či niekto z vášho okolia násilie zo strany manžela, partnera, bývalého partnera či iného muža alebo sa vás týka problém stalkingu a kyberstalkingu, obráťte sa na nás. Kontaktovať nás môžete prostredníctvom linky 0911 417 778 alebo emailu alejporadenskecentrum@gmail.com. Navštívte aj našu webovú stránku www.alej.eu.
VYKROČTE DO BEZPEČIA
[1] Dreßing, H. – Gass, P. – Schultz, K. – Kuehner, C. 2020. The prevalence and effects of stalking – a replication study. Dtsch Arztebl Int., 117, 347–53. https://doi.org/10.3238/arztebl.2020.0347
Opmerkingen